Elu täis muusikat

Marika Vingissar
09.01.2017

 

Muusikaõpetaja Liivi Listra õpetab lapsi vaikust kuulama ja klassikalise muusikaga sõbraks saama.

 

Muusikapedagoog Liivi Listrat tunnustati eelmisel aastal kui Tallinna aasta õpetajat. Juba paar aastakümmet on ta õpetanud lapsi laulma Pääsusilma lasteaias. Selles, kuidas konservatooriumiharidusega koorijuhist lasteaias laulupedagoog sai, on oma süü tema tütrel, Maria Listral.

"Jalutasime väikese Mariaga mööda lasteaiast, kus lapsed õues mängisid. Maria klammerdus aia külge ja nõudis, et tahab ka sinna. Mis mul muud üle jäi, kui läksin ennast tööle pakkuma," naerab Liivi. "Laulsin sel ajal Eesti Raadio kooris, töö algas pealelõunal, hommikupoolikul sain lastele muusikatunde anda. Tol ajal polnud ju lasteaiakohti saada, nii sain lapse lasteaeda ja ise olen siiamaani selles ametis."

 

Lendurina Estonia laval

Liivi on põline pealinlane. "Mul oli õnn sündida ja kasvada Kalamajas, seal, kus tütar Maria praegu elab. Sel ajal oli Kalamaja kant hallide puumajade, puukuuride ja hoovidega, kus lastel oli mõnus mängida, mitte selline trendikas vuntsitud majadega boheemlaste linnaosa nagu praegu.

Ema viis meid koos kaksikõega Kalinini rajooni laste lauluringi. Mäletan tänini, kuidas nelja-aastasena esinesin Estonia kontserdisaali laval lendurite lauluga, kus mul oli soolo, ja laulsin: "Oleksin ma lendur lennukil...". Olen hiljem mitmeid ja mitmeid kordi raadiokoori ja kammerkooriga Estonia laval esinenud, ja ikka tulevad meelde need lenduriprillid ja pruunid tunked, mis mul seal esimest korda lauldes peas ja seljas olid," meenutab Liivi lõbusalt.

"Esimeses klassis käisid konservatooriumi tudengid otsimas lapsi Tallinna Muusikakeskkooli. Kästi teha rütmiharjutust, mis mul ilmselt hästi välja tuli, sest alates kolmandast veerandist hakkasin käima hoopis muusikakoolis ja õppima tšellot. Muusikakeskkool oli kaugel, pidin sõitma kahe bussiga, talvel olid kaasas suusad ja tšello – tänapäeval ei kujuta seda ettegi. Mul oli fantastiline õpetaja Laine Leichter, kelle käe alt on tulnud meie parimad tšellistid. Pärast kaheksandat klassi oleksin pidanud hakkama tšellot harjutama palju rohkem, kui ma oleksin tahtnud. Õpetaja arvas, et võiksin õppida edasi koorijuhtimist, ja keskkooli lõpetasingi koorijuhina."

 

Raadiokoor ja kammerkoor

"Tahtsin minna konservatooriumisse laulmist õppima ja käisin katsetel, kus mind kuulasid tolleaegsed vokaalpedagoogid-korüfeed nagu näiteks Jenny Siimon, kuid leiti, et olen veel liiga noor, ja soovitati aasta pärast tagasi tulla ja niikaua muusikakoolis õppida. Kuid läksin hoopis konservatooriumisse koorijuhtimist õppima ja laulmist õppisin fakultatiivselt juurde."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid