Nahal on näha meie elatud elu

Marika Vingissar
05.09.2016

Nahk

on meie kõige suurem organ, mis pakub kaitset väliskeskkonna eest ja peegeldab meie organismi üldist seisundit. Seepärast ei saa me teda kohelda ükskõikselt. Naha tervise alus on niiskuse säilitamine.

 

 

Nahk on nagu inimese visiitkaart, tema tervist pole vaja mõistatada – kõik on kohe näha! Nahal on näha elatud elu ja kõik haigused, mitte ainult nahahaigused. Naha seisukorra järgi võib määrata inimese vanust ja eluviisi. Naha värv võib teavitada terviseprobleemidest – kollakas nahk on näiteks märk maksa toimimise häiretest. Kui nahk on parkunud ja kortsuline, on inimene olnud liiga palju päikese käes. Mida vanem on inimene, seda rohkem annab nahk teavet tema elatud aastate kohta.

 

Nahk kaitseb meid

Naha ülesanne pole ainult hea välja näha, vaid tegelikult on tal tähtis kohustus kaitsta organismi väliste rünnakute – bakterite, viiruste ja seennakkuste – eest. Nahk kaitseb ka organeid mehaaniliste vigastuste ja ultraviolettkiirguse eest. Lisaks takistab nahk vee aurumist, hoolitseb stabiilse kehatemperatuuri eest, osaleb D-vitamiini sünteesimisel ja toimib tundeelundina.

Üldiselt tuleb nahk oma ülesannetega hästi toime, kuid viiendik elanikkonnast kannatab mingil ajal elus siiski löövete, ekseemide, akne, psoriaasi või nahapõletike käes.

Naha kuivus on enamasti kõikide nahaprobleemide põhjus. Kuna kuiv nahk hakkab kergesti sügelema, siis inimene kratsib, nahk läheb katki ning võib tekkida infektsioon ja põletik.

Inimese nahk reguleerib kehatemperatuuri. Külma käes verekapillaarid nahas ahenevad ning soojust eraldub vähem, samal ajal ainevahetus intensiivistub ja soojust toodetakse juurde. Nahk kahvatub ja muutub sinakaks. Sooja käes aga veresooned laienevad ning võib kaasneda higistamine – järelikult keha annab soojust ära –, samal ajal ainevahetus aeglustub. Nahk võib hakata punetama.

 

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid