Salakaval tipsutamine

Marika Vingissar
04.10.2016

 

Suviste aiapidudega võib täiesti märkamatult muutuda tipsutajaks. Vein sobib ju hästi grill-liha ja salatitega, paneb jutu jooksma ning inimesed suhtlema. Millal muutub alkoholi tarbimine probleemiks ja mida ette võtta, räägib Wismari haigla psühhiaater Jaanus Mumma.

 

 

Häda on selles, et suvel on pidusid palju. Sünnipäevad, kokkutulekud, suvepäevad ja niisama naabritega aias grillimised koos veini, siidri ja õllega on ju toredad, kuid lõpuks annavad unehäired ja südame rütmihäired märku, et alkoholiga on mindud liiale.

Alkoholi piirnormid on paika pandud uuringute põhjal. Nende järgi on kõige suurema riski piir naistel 12–16 ja meestel 23–24 alkoholiannust nädalas.

Kui juua iga päev lõuna- ja õhtusöögi juurde klaas veini, siis nädalaga koguneb seda 14 alkoholiannust. Ja kui mõnel õhtul juua veel pisut lisaks, läheb asi kriitiliseks. Seega paneb tipsutaja oma tervise ohtu, sest ta joob kogu aeg piiripealse koguse ja vahel ületab seda.

 

Sõltuvus algab hiilivalt

Tänapäeval on just nooremapoolsetel keskealistel aktiivne seltsielu. Ärilõunad ja -õhtusöögid, vastuvõtud, näituste avamised, toodete esitlused – kõige selle juurde kuulub klaas või paar veini või šampanjat. Tihti satub üritusi nädalale mitu. Kuna alkoholil on lõõgastav toime, mis soodustab sotsiaalset suhtlemist, ja paar klaasi veini tekitab mõnusa sumina, siis minnakse sageli edasi järelpeole, kus asi läheb juba liiale.

"Alkoholi tarbimine on paljuski kultuuriline probleem," leiab Wismari haigla psühhiaater Jaanus Mumma. "Inglismaal käiakse tänini paar korda nädalas peale tööd pubist läbi, kus juuakse klaas õlut või viskit, mängitakse noolemängu ja maandatakse nii tööpingeid. Kui see ei lähe üle suuremaks joomiseks, on selline lõõgastus aktsepteeritav. Prantsusmaal juuakse söögi kõrvale veini, lastele lahjendatakse veini veega. Nende organism harjub sellega maast madalast. Kuid maksatsirroos on prantslastel rahvushaigus.

Eesti ühiskonnale on iseloomulik Põhjamaade joomismuster, kus alkoholi tarvitatakse enamasti eesmärgiga end purju juua. Tsiteerides klassikuid, ütleb Liblegi "Kevades": "Kui purju ei teeks, ei võtaks tilkagi!".

Alkohol kahjustab aga tervist kõigil ühtemoodi, rahvusest hoolimata."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid