Smuutikuninganna Eliq Maranik

Marika Vingissar
05.12.2016

 

Põneva elukäiguga noore Eesti naise eduloo ja unelmate elu taga on läbilöögivõime, töökus ja eluterve usk endasse.

 

Kui otsida internetist nime Eliq Maranik, tuleb palju nii eesti-, rootsi- kui ka ingliskeelseid vasteid. Selgub, et Eestis veel üsna vähe tuntud noor naine on väga menukate raamatute autor: tema eri keeltes ilmunud raamatuid on müüdud kokku üle miljoni eksemplari ning tema teoseid on suures tiraažis välja andnud soliidsed kirjastused üle maailma.

Eestis on ilmunud juba kaks Eliq Maraniku raamatut: kevadel tuli välja "101 smuutit. Värskust ja vitamiine" ning äsja jõudis poelettidele raamat "Talvesmuutid. Karged ja kuumad".

 

Inspiratsiooni vanaemalt

Kes on see bestsellerite autor ja smuutikuninganna?

Eliq kasvas üles koos vanaemaga Vana-Vigalas. "Vanaema on mu inspiratsioon," ütleb Eliq. "Vanaema on mind õpetanud loodust mõistma ja armastama. Imelik, aga mind ei huvitanudki teiste lastega mängimine. Käisin vanaemaga kaasas põllul ja metsas, mul olid oma peenrad, mida ma hea meelega rohisin, korjasime kummelit ja nõgest, kuivatasime neid, tegime vihtasid, käisime metsas seenel ja marjul. Hõõrusin marjad suhkruga toormoosiks, segasin piimaga ja need olidki mu esimesed smuutid.

Vanaemal oli iga häda ja haiguse jaoks olemas ravimtee. Mu viimase raamatu talvised smuutid põhinevadki kuumadel taimeteedel. See raamat on pühendatud mu vanaema Õiele. Tagantjärele olen aru saanud, et tänu temale tean ja oskan teha paljusid asju, mida tavaliselt minuvanused ei tea ega oska. Praegu on mul omal aed, kus ma naudinguga müttan."

 

Õpingud ja töö Rootsis

Eliq õppis Eestis pedagoogilises seminaris ehk rahvapäraselt Pisipedas lasteaednikuks, kuid otsustas minna Rootsi lapsehoidjaks.

"Pere, kus ma töötasin, ei kohelnud mind kahjuks õiglaselt, nii et läksin tööle hoopis restorani ja õppisin sealt kõrvalt graafilist disaini ja majandust. Sain tööle ühte Rootsi kirjastusse kujundajaks, kuid tegin seal varsti kõike: aitasin ka kirjanikke leida ja lepinguid teha ning vahel, kui fotograaf ei tulnud kohale, pildistasin ise.

Ükskord otsisime inimest, kes kirjutaks kokteiliraamatu. Kuna me sellist inimest ei leidnud, mõtlesin hulljulgelt, et kirjutan raamatu ise. Olin restoranis töötades kokteilidega kokku puutunud ja kujutasin juba vaimusilmas ette raamatu disaini ja fotosid. Kirjutades katkusin juukseid ja kirusin ennast, aga julge pealehakkamine on pool võitu ning sain raamatu kolme kuuga valmis. Pärast võitis see nimeka auhinna maailma parimate kokaraamatute võistlusel Gourmand World Cookbook Awards ja sai kriitikutelt kiita, et klassikalisi kokteile on julgelt kombineeritud moodsa twist'iga," naerab Eliq.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid