Kasvuhoone puhtaks ja kahjurivabaks! Kuidas?

Kaja Kurg
23.10.2019
Rohelise seebi lahus toimib ühtlasi taimekaitsevahendina. | Shutterstock

Sügisel pese kasvuhoone põhjalikult puhtaks – siis ei pea kiirel kevadhooajal sellele aega raiskama.

Kasvuhoone puhastamise ja desinfitseerimisega tasub sügisel vaeva näha eelkõige sellepärast, et siis on järgmisel aastal kahjurite ja haigustega tüli vähem. Aga uuesti läikima löödud kasvumajas on endalgi rõõmsam tegutseda! Näeb ju suve lõpuks kasvumaja sageli üsna räpakas välja, sest klaasidele on kogunenud tolmu ja mustust ning niisketel pindadel on hakanud vohama sammal ja vetikad.

1. Sidumisnööre ära jäta alles, vaid põleta, sest need on suure tõenäosusega kokku puutunud haigete taimeosadega. Kui samad nöörid järgmisel aastal taimede külge panna, on haigused kohe platsis.

2. Esmalt uha kasvuhoone nii väljast kui seest veega korralikult üle. Nii vabaned lahtisest mustusest, tolmust ja liivast. Kasuta veevoolikut või survepesurit.

3. Nüüd hakka tegutsema puhastusvahendiga. Klaase/kihtplasti (polükarbonaat) nühi svammiga, konstruktsioone käsiharjaga. Suuri pindu võid pesta lausa põrandaharjaga, et töö kiiremini edeneks. Töötle hoolikalt üle viimnegi nurgake.

4. Kihtplasti pind on klaasist õrnem ja seda võib kergesti kriimustada (nt jääb liivaterake švammi alla). Sellepärast uha suurem mustus alati enne veega maha ja alles siis hakka pindu nühkima pesukäsna ja -vahendiga.

5. NB! Kihtplast on seestpoolt sageli kaetud tilkumisvastase (No-Drop) kihiga, mis ei lase niiskusel koguneda tilkadeks ja taimedele langeda. Selline kattekiht on õrn. Aga kuna see hülgab kergelt ka mustust, piisab puhastamiseks vaid veega uhtmisest.

6. Pärast pesemist koori mullalt pealmine kiht (5–10 cm), et eemaldada sinna sattunud haigusetekitajad ja kahjurid. Too värsket kompostmulda ja kaeva pinnas korralikult läbi. Tomatimajja tasub juba sügisel sisse kaevata hobusõnnikukomposti (müügil ka pakendatult aiakauplustes), mis on tomatile eriti sobiva toitainete tasakaaluga.

7. Tühjas ja puhtas kasvuhoones on nüüd hea üle vaadata, mis vajab parandamist: ehk on mõni luugiserv viga saanud, ühendus lahti tulnud või klaas pragunenud. Enne talve on mõistlik kõik korda teha.

 

Tõsisem kahjuritõrje
 

Kui suvel oli kasvuhoones väga palju kahjureid ­– kedriklesti, kasvuhoonekarilasi, ripslasi, lehetäisid – tuleks kasutada keemilisi kahjuritõrjevahendeid.

Väga vajalik on sügisel alustada tõrjet punasest kedriklestast vabanemiseks, sest sellest kahjurist on eriti raske jagu saada. Kedriklest kiusab nii kurki, tomatit kui ka paprikat. Viljastatud emasisendid poevad talvituma pragudesse või mullatükikeste alla ning on kevadel kasvuhoones kohe olemas, et muneda lehtede alumisele küljele. Rohelise seebi ja kasvuhooneseptikuga nende vastu ei saa.

Väikeaednikule lubatud kemikaali oskab kõige paremini soovitada aiaäri töötaja. Pritsi sellega kasvuhoone seestpoolt korralikult üle.

Juhul, kui viid tomati-, kurgi- jm varred komposti, siis pritsi taimed üle enne kasvuhoonest välja viimist (samal ajal töötle ka sisepinnad), muidu jätkavad kahjurid oma elu kompostihunnikus ja hakkavad kevadel aias hoogsalt paljunema.

 

Millist puhastusvahendit kasutada?

* Rohelise seebi lahus toimib ühtlasi taimekaitsevahendina (lahusta 150 ml vedelat rohelist seepi 1 liitris vees).

* Desinfitseerimiseks sobib hästi kaaliumpermanganaadi helelilla lahus (10 g / 10 l vett).

* Kasvuhoone-keldriseptik hävitab tõhusalt hallitusseeni, baktereid ja ka viiruseid (müügil aiaärides ja ehituspoodides).

* Vabalt sobib ka täiesti tavaline nõudepesuvahend.

Sarnased artiklid