Kiisuga hambaarstile! Millised hambahädad kassi kiusavad?

Merit Sell
31.05.2019
Enamasti kimbutavad suuõõne haigused keskealisi kasse, aga mõned haigused algavad noorelt. | Shutterstock

Kas teadsid, et ka sinu kassil peaks olema oma hambahari ja meelepärase maitsega hambapasta?

Tänapäeval räägitakse aina rohkem lemmikloomade paremast elukvaliteedist. Tahame neile sama head elu nagu endalegi. Jälgitakse hammaste vahetumist, söömisharjumusi ja üldist käitumist.
Kui kass närib kuivtoitu ainult ühe suupoolega või hakkab järsku kuivtoitu neelama, kuigi varem näris mõlema suupoolega, siis peaks konsulteerima loomaarstiga. Enamasti kimbutavad suuõõne haigused keskealisi kasse, aga mõned haigused algavad noorelt, teatud tõugudel juba kuue 6–8-kuuselt. Haigusele viitavad halb hingeõhk, ilastamine, isutus. Isegi tati voolamine ühest ninapoolest võib olla märguandeks, et loomal on probleeme hammastega.

Põletik kassi suus mõjutab kogu ta keha. Seepärast peame oma lemmikuid aitama hammaste harjamisega ja mõned kassid isegi lubavad oma hambaid puhastada. Selleks kasutatakse hambaharja ja -pastat. Kassidele on kana- või kalamaitselised hambapastad, need on nende meelest hea lõhna ja maitsega. Ajal, kui kass heamaitselist pastat lakub, võib proovida ta hambaid nühkida. Inimestele mõeldud hambapastad loomadele ei sobi, kuna fluor on neile mürgine.

 

Hambakivist kodus jagu ei saa
 

Kui kass sööb, siis jääb hammastele alati hambakatt – see on söögijäänuste, sülje ja bakterite kooslus. Kui see aja jooksul mineraliseerub, siis tekib hambakivi. Kui hambakivi on juba hamba peale tekkinud, siis on see kindlasti ka igeme all. Selle tagajärjel lükatakse ige hamba küljest lahti ja tekib igemepõletik. See on kassile ebamugav ja looma suust võib tulla halba lõhna.

Hambakivi eemaldatakse loomaarsti juures ainult narkoosi all ja spetsiaalse masina abil, protseduuri lõpetuseks hambad poleeritakse. Protseduuri ajal kontrollitakse igemeid ja vajaduse korral tehakse hammastest röntgenuuring. Hambad peab üle vaatama loomaarsti juures üks-kaks korda aastas või siis, kui on kahtlus, et midagi on valesti.

 

Teised valulikud haigused
 

Kassidel esineb haiguslikku hambalagunemist ja teisigi põletikulisi haigusi. Need on väga valusad protsessid, kuid kassi valu on väga keeruline hinnata – nad ju ei oska meile teada anda, kui neil kuskilt valutab. Mõni kössitab rohkem, mõni läheb tigedaks. Kassid ei oiga valu puhul, mõni krõbistab isegi kuivtoitu, kuigi suu valutab.
Paljud suuprobleemid avastatakse hambakivi eemaldamise ajal loomakliinikus. Kui kassi hammas on lagunenud mõnest kohast, siis on raviks hambaeemaldus. Koduseks raviks  saab kass valuvaigisti ja kui vaja, ka antibiootikumikuuri. Kui valu põhjus on eemaldatud, siis juba mõne päeva pärast looma enesetunne paraneb. Mõni kass hakkab siis ka mängima, kuigi pole seda teinud juba mitu aastat.

Kahjuks ei teata täpselt, miks kassidel sellised haigused suus esinevad, kuid need arvatakse olevat seotud viiruste ja immuunsusega.
Loomaarstid näevad oma töös tihti äärmuslikke juhtumeid, kui mitmed hambad on juba välja kukkunud või lagunemise lõppfaasis. Kasside suus esineb ka kiiresti kulgevaid kasvajaid. Kahtluse korral peab kassi kindlasti näitama loomaarstile.

Sarnased artiklid