Kirbu- ja ussitatarde lihtne ilu on aiapidajaid võlunud

kodus.ee
Kaelus-ussitatar. | Shutterstock

Kirju nime- ja suguvõsapildiga kirbutatar (ussitatar, kirburohi) on tutvumist väärt aiataim.

Kirbutatrad ei vaja eriliselt ette valmistatud mulda, peeni väetisi ega tõrjekemikaale. Nad vaimustavad ja rõõmustavad aednikku suuremate nõudmisteta, vajades vaid parasniisket pinnast ja õitsedes päikesepaistel paremini. Eriti armastavad kirbutatart looduslikku ja lihtsat kujundust eelistavad aiakujundajad.

Persicaria perekonda kuulub umbes 150 maailma eri paigus kasvavat liiki. Paljud neist on kiire kasvuga ja loetakse umbrohtudeks, kuid on ka puitunud varrega hiiglasi. Kasvujõu poolest erinevad liigid suuresti: lisaks kääbuskasvulistele pinnakatjatele leidub ka märkimisväärselt kõrgekasvulisi, isegi vee- ja sootaimi.
Tänapäeva kasvatajad on keskendunud 5–6 liigile, kellest kaelus-ussitatar (kaelus-kirburohi) Persicaria amplexicaulis on aretustöös üks tähtsamaid.

 

Aianduses levinud liigid
 

Lähis-ussitatar Persicaria affinis (Polygonum affine, Bistorta affinis) on armastatud liik. Autori aias kasvab õierikas kultivar ’Darjeeling Red’, kes õitseb juunist külmadeni. Lähis-ussitatar pärineb Nepalist ja jõudis Suurbritanniasse 1845. a.
Ta moodustab nooljate roheliste lehtedega pinnakatte, kust kerkivad 25 cm kõrgused roosakaspunaste õitega varred. Lähis-ussitatra soovitatavateks kaaslasteks peenras on näiteks jaapani ülane Anemone hupehensis var. japonica ’Honorine Jobert’ ja nõgeselehine kellukas Campanula trachelium. Meie aedades on taim kevadel pisut räsitud moega, aga kosub jaanipäevaks ja siis õitseb hästi sügiseni. Ei kipu liialt laiutama.

Harilik ussitatar Bistorta officinalis (Persicaria bistorta, Polygonum bistorta) on ideaalne taim kaldus oja- või tiigikallastele, kus usjad juured kindlustavad ja tugevdavad nõlvakuid. Õitseb kuni 80 cm õievartega juunist septembrini, hea meetaim. Armastab päikest ja niisket pinnast, kasvab kuni 10 cm vees, meil vastupidav. Kaunis kombineeritult kullerkuppudega Trollius ja siberi iiristega Iris sibirica jt niiskuslembeste taimedega.

Niitja kirbutatra P. filiforme populaarne kultivar ’Painter’s Palette’ on omapäraste valge-rohelisekirjude lehtedega, mille keskel V-kujuline šokolaadipruun tähis. Punaste pisikeste õitega kuni 100 cm taim on meil külmaõrn.

Kaelus-ussitatar P. amplexicaulis on kahtlemata haljastajate ja aiaarhitektide soosituim taim, kellest aretajad püüavad üksteise võidu saavutada säravamaid värve, tihedamaid õiepähikuid ning tugevamaid varsi.

Kaelus-ussitatar on kergesti kasvatatav ja vastupidav taim, kes alustab õitsemist suve lõpu poole. Põneva värvikoosluse saab istutada suurte laikudena vaheldumisi siidpööriste Miscanthus või teiste kõrgete kõrrelistega.

’Roseum’ on vana väärtuslik tugevavarreline kultivar, õitseb roosade õitega suve keskel. Õied muutuvad temperatuuri muutudes soojematooniliseks.
’Pendula’ on nime saanud u 60 cm tugevate varte otstes rippuvate tumepunaste õisikute järgi, õitseb kogu suve.
’Inverleight’ – väikesekasvuline, kuni 40 cm kõrgune kääbuskultivar, kes moodustab rohkesti sügavpunaseid õisikuid. Sobib hästi ka konteineritesse ja pottidesse.

Allikas: Kodu&Aed

Lähis-ussitatar. | Shutterstock

Sarnased artiklid