Kodune apteek kriisioludes - mida ja miks varuda oma rohukappi?

29.12.2023
Sisuturundus

Häirekeskus ja ööpäevaringselt avatud Perearsti Nõuandeliin saavad igapäevaselt kõnesid ja väljakutseid teemadel, mida saaks kergesti lahendada koduste vahendite abil.

Statistika on näidanud, et kodune apteek on igas kodus olemas, kuid siiski ei sisalda see neid vahendeid, mida reaalsuses vaja oleks. Inimesed ei soovi ette osta ravimeid, mis võivad aja jooksul oma säilivusaja kaotada. Viimaste aastate jooksul puhkenud sõjad näitavad, et kriis võib tabada kõiki ning ravimite kättesaadavus on raskendatud kõigile. Uuringud Euroopas on aga näidanud, et ravimite hind püsib normaalsuse tasemel ning väikelaenu võtmine koduse apteegi täitmiseks ei ole veel vajalik. Võib tunduda veidi naljakas, et rohtude ostmiseks peab inimene hakkama pangast laenu küsima, kuid näiteks Ameerika Ühendriikides on see täiesti tavaline nähtus. 

Hästi varustatud ravimikapp on igas majapidamises oluline aspekt. Ülioluline on olla valmis ootamatuteks haigusteks, väiksemateks vigastusteks või ebamugavustundeks. Omades teatud ravimeid ja tarvikuid saate kiiresti ja tõhusalt lahendada levinud terviseprobleeme. Järgnevalt toome esile ravimid ja esemeid, mis võiksid olla teie ravimikapis, et oleksite igaks olukorraks valmis.

Esmaabitarbed

Hoidke oma ravimikapis alati täielikult varustatud ja ajakohastatud esmaabikomplekt. See võiks sisaldada selliseid esemeid nagu sidemed, steriilne marli, kleeplint, antiseptilised salvrätikud, pintsetid, käärid ja ühekordselt kasutatavad kindad. Need tarvikud on kasulikud väiksemate sisselõigete, verevalumite ja põletuste raviks. Tänapäeval ei ole enam tingimata vajalik esmaabipakki žgutti, mille abil tugevaid verejookse suletakse. Žgutti tuleb õigesti kasutada, vastasel juhul võib sellega teha rohkem kahju kui kasu. See on nn viimane abivahend verejooksu peatamiseks (juhul kui teiste vahenditega verejooksu peatamine ei ole võimalik). 

Käsimüügiravimid

Soovitatav on oma ravimikapis hoida valik tavalisi käsimüügiravimeid, et ravida mitmesuguseid kergeid ja ootamatuid haigusi

Valuvaigistid: paratsetamool või ibuprofeen, et leevendada tavalisi valusid, nagu palavik, peavalu, hambavalu või lihasvalu.

Antihistamiinikumid: need on kasulikud allergiasümptomite, nagu sügeluse või aevastamise, korral. Zyrtec on hea otstarbega ja toimeainega allergiarohi, mida on võimalik kasutada ka väikelaste allergiliste haigusnähtude raviks.

Köha- ja külmetusravimid: varuge külmetuse sümptomite leevendamiseks köhasiirupeid, kurgutablette, dekongestante ja ninaspreid. Kui peres on ka lapsi, tuleks korrigeerida külmetusega seotud ravimite valikut just laste vanusele vastavalt.

Antatsiidid ja seedimist soodustavad ravimid: hoidke ravimeid seedehäirete, kõrvetiste või maoärrituste raviks. 

Koduse apteegi täitmine vajalike ravimitega võib tunduda kallis. Näiteks krediidikonto abil on käsimüügi ja retseptiravimite soetamine kättesaadavam. 

Retseptiravimid

Kui teil või teie pereliikmetel on kroonilised tervisehäired ja nad vajavad regulaarselt ravimeid, on oluline, et teie ravimikapis oleks nende retseptiravimite hoidmiseks spetsiaalselt eraldatud koht. Veenduge, et need oleksid korralikult märgistatud, ajakohased ja säilitatud vastavalt nende konkreetsetele säilitamisjuhistele. 

Kraadiklaas

Usaldusväärne kraadiklaas ravimikapis on kehatemperatuuri jälgimiseks ülioluline, eriti haigusperioodidel. Valige digitaalne kraadiklaas, mida on lihtne kasutada ja mis annab täpse näidu. Vanad ja katkised kehatermomeetrid tuleb koheselt asendada. Palaviku puhkemisel on oluline teada, kui kõrge on kehatemperatuur ning selle kohaselt ka haigele rohtu manustada.

Isikupärastatud ravimid

Kui teil või mõnel pereliikmel on spetsiifilised meditsiinilised vajadused, näiteks Epipen raskete allergiate korral või inhalaator astma korral, hoidke neid isikupärastatud ravimeid oma ravimikapis kergesti ligipääsetavas kohas. Tähtis on aegumiskuupäevi regulaarselt kontrollida ja vajadusel ravimid välja vahetada. Aegunud ravimid võib viia kohalikku apteeki, kes on kohustatud need tasuta vastu võtma. Ärge visake aegunud kuupäevadega ravimeid prügikasti, sest tegemist on meditsiinilise jäätmega, mis tuleb sorteerida tava olmeprügist eraldi.

Kodused ravivahendid

Kaasake oma ravimikappi mitmesuguseid erivahendeid, et leevendada väiksemaid nahaärritusi, putukahammustusi või lööbeid. Mõned olulised vahendid on hüdrokortisooni kreem ja aloe vera geel põletuste ja päikesepõletuste leevendamiseks.

Suu tervisetarbed

Ravimikapp peaks sisaldama ka suuõõne tervisele vajalikke aineid, nagu hambapasta, hambaharjad, hambaniit ja suuvesi. Siia hulka kuulub ka ohatisekreem, mida saab kasutada nn tuulevillide raviks. 

Meditsiiniline materjal

Kaaluge esmaabi käsiraamatu või meditsiinilise teatmeraamatu soetamist. See annab abistavaid juhiseid meditsiiniliste hädaolukordade või ebakindluse korral. Ohtlike olukordade tekkimisel helistage aga 112, et kutsuda abi. 

Hästi varustatud ravimikapp tagab, et olete valmis lahendama tavalisi terviseprobleeme ja hädaolukordi, mis võivad tekkida ka kriisiolukorras. Kui olulised ravimid, tarvikud ja meditsiinilised materjalid on kenasti kättesaadavad, saate kiiresti ja tõhusalt hallata väiksemaid vigastusi, haigusi ja ebamugavusi. Ärge unustage regulaarselt kontrollida ravimite aegumiskuupäevi ja asendada need vastavalt vajadusele, et tagada nende tõhusus. Vajadusel kasutage koduse apteegi loomiseks krediitkaarti, vastasel juhul ei pruugi jätkuda vabasid vahendeid koduse apteegi loomiseks. Tehes vajalikke samme hästi varustatud ravimikapi säilitamiseks, saate tagada enda ja oma pere heaolu ja ohutuse.


 

Sarnased artiklid