Miks me lapsed ära hellitame?

Kodutohter
02.05.2022
Shutterstock

Me soovime oma lastele parimat. Kuid kas me ostame neile liiga palju mänguasju ja laseme neil pahandustest liiga kergelt välja tulla?

Armastavad vanemad tahavad, et nende laps oleks õnnelik ja edukas. Kuid kahtleme sageli, ega me neid liigselt järele andes ära ei hellita või keelates kammitse.

Tihti on vanematel kergem anda järgi lapse igale hetkesoovile ja nõudmisele, kui hakata temaga vaidlema ja endale kindlaks jääda. Selline järeleandmine tekitab lapsele tunde, et kõik ta soovid saavad kohe täidetud. Nii ei omanda laps oskust oma vigadest õppida ega pettumustega hakkama saada. Pidev järeleandmine viib selleni, et lapsed muutuvad nõudlikuks, tänutunne väheneb ja kui ta ei saa soovitut, leiab laps, et talle on ülekohut tehtud.

Miks vanemad lapsi hellitavad?

Süütundest - lapsevanem tunneb, et tal pole lapse jaoks aega.

Kompenseeritakse enda lapsepõlves saamata jäänud asju.

Sotsiaalne staatus - ostetakse asju, et lapsel oleks kõik nagu teistel.

Kodurahu säilitamine - kergem on lapsele järgi anda, kui kuulata lapse jonnimist.

 

Vigu saab parandada

Lapse ja vanema suhet saab kogu elu jooksul parandada.

Asjade asemel aeg. Asjade ostmise asemel leidke ühist aega, et käia looduses, muuseumis või koos süüa teha.

Lase lapsel kogeda pettumust. Kõik me ebaõnnestume mõnikord ja peame pettuma. Ka laps peab õppima selliste tunnetaga toime tulema.

Sea eesmärke. Laps võib koguda ise taskuraha millegi ostmiseks. Kuid rahavõib koguda ka selleks, et kedagi aidata. Kuid raha ei tohi anda lapsele hea käitumise ja tavaliste asjade tegemiste eest.

 

 

 

Sarnased artiklid