Sõltuvustest vabaks

Kodutohter
12.01.2021
Shutterstock

Päevapealt halvast harjumusest loobuda suudavad vähesed.

Sõltuvus või sisse juurdunud harjumus on tegevus, millest on keeruline lahti saada. Üks raskemaid sõltuvusi on liigsöömise harjumus, sest ahvatlused on kogu aeg saadaval.

Päevapealt halvast harjumusest loobuda suudavad vähesed. Vähehaaval koguste vähendamine on pikem, kuid kindlam tee.

Kui sööd hommikuti kaks-kolm saiakest või pirukat, siis hakka nende arvu vaikselt vähendama. Kõigepealt söö üks saiake vähem. Kui tunned, et oled kolme asemel kahega harjunud, loobu järgmisest. Tavaliselt võtab see umbes 2-3 nädalat, et uus harjumus kanda kinnitaks.

Mõni inimene otsib suhkrulaksu, teine tunneb, et vajab ergutust, kolmas hoopis lohutust, neljas sööb, et stressi maandada. Mõtle, miks sõltuvust tekitav toit sulle nii mõjub ja proovi sellele leida tervislik alternatiiv.

Kui sulle meeldib suhkruseid mullijooke juua, sest armastad kihisevaid jooke, vaheta see välja karboniseeritud veega. Kui jood neid aga sellepärast, et tunda kofeiini ergutavat mõju, asenda koolajook näiteks tassi kohviga. Enne, kui haarad limonaadipudeli järele, joo alati klaas vett. Esiteks vaigistab see janu, isegi kui sa sellest teadlik ei ole, teiseks annab see järelemõtlemisaega, kas sul on järjekordset suhkruannust üldse vaja.

Jälgi, mis tekitab soovi sõltuvust tekitava toidu või joogi järele. Proovi vallandajat vältida päevarutiini muutmisega. Kui sul on harjumus igal hommikul kohvikust saiakesi tööle kaasa osta, muuda tööle minemise teed, et ei peaks kohvikust mööda minema. Kui koju jõudes avad esimese asjana külmkapi ukse, mõtle välja tegevus, millega seda esimest impulssi edasi lükata. Leia mingi muu tegevus, kui tunned, et tahad köögikapist küpsisepakki otsida. Selleks võib olla kasvõi prügikoti väljaviimine, telerist mõne huvitava saate vaatamine, tolmu võtmine, triikimine või lillede kastmine.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid