Kui lähedus teeb haiget

Tekst Kadi Lehtmets
13.02.2014

Vahel ei piisa kallima läheduse nautimiseks sellest, et teda hindad ja armastad. Seks võib ootamatult valus ja ebameeldiv olla. Miks see nii on ja kas sel puhul annab midagi ette võtta, sellest vestleme Ida-Tallinna keskhaigla günekoloogi Ele Tammemäega.

Tänapäeval julgustatakse naisi vabastama oma vaimu ja mõtteid, sest nii muutub üha nauditavamaks ka seksuaalelu. Kuid mõnikord sellest ei piisa – kaunist intiimsust võivad takistada füsioloogilised põhjused. Seks võib lihtsalt haiget teha. Aga miks?
"Seksuaalsusega seotud valu võib meditsiiniterminites jagada kolmeks," ütleb dr Tammemäe. "Valulikku suguühet nimetatakse düspareuuniaks. See märgib vahelduvat, aeg-ajalt või kogu aeg esinevat genitaalset valu, mis on seotud suguühtega. Vaginism on vahelduv või pidev tahtmatu vaagnalihaste välimise kolmandiku spasm, mis tekib tuppe sisenemisel (olgu siis tegemist peenise, sõrme, tampooni või tupepeegliga arstlikul läbivaatusel). Eelmistest erinev on ka veel mittekoitaalne seksuaalse valu häire, mida iseloomustab vahelduv või pidev genitaalne valu, mis tekib mittekoitaalsel (koitus – suguühe, vahekord) seksuaalsel stimulatsioonil."
Genitaalne valu võib esineda nii suguühte eelselt, selle ajal kui ka selle järgselt. Valu võib tunda vulval, tupes või vaagnas, ent samuti mitmes kohas korraga. Valu võib tekkida juba eelmängu ajal häbemepiirkonna puudutamisest. Paljud naised kaebavad, et valu keskendub peamiselt vestibulumi (tupe sissekäigu) piirkonda. Kuid tupp võib ka seestpoolt valutada. Valu võib tunda ka väikeses vaagnas.

Miks on valus
Düspareuunia on esile kutsutud muutustest naise organismis.
"Düspareuunia puhul tunneb naine seksi ajal valu, mida põhjustab enamasti tupe kuivus. Erinevatel põhjustel (kombineeritud hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite tarvitamine, sünnitusjärgne periood, menopaus vms) on naise kehas östrogeeni tase langenud. Kui östrogeeni on vähe, muutub tupe limaskest õhukeseks ja tundlikuks ning ei niisku suguühte ajal enam piisavalt."
Kuivõrd oleneb düspareuunia naise vanusest?
"Düspareuunia võib esineda igas vanuses naistel, erinevas vanuses on sel aga erinevad põhjused," ütleb dr Tammemäe. "Näiteks noortel naistel on antibeebipillide üks kõrvaltoime – ja tegelikult üldse mitte väga harv kõrvaltoime! – just libiido langus. Kui aga libiido langeb, seksuaalset erutust ei teki ja tupp on kuiv, siis ongi seks valus."
Suhteliselt vähe räägitakse sünnitusjärgsest keerulisest perioodist, mil tegelikult väga paljud võivad kogeda ebameeldivust vahekorra ajal. Seksuaalelu võivad raskendada sünnituse ajal tekkinud tupe või lahkliha rebendid, episiotoomia (lahkliha lõige sünnituse ajal), samuti imetamisajal tekkinud atroofiline vaginiit. "Siin tulevad ka hormonaalsed muutused mängu," lausub naistearst. "Kui naine imetab, siis on organismis östrogeeni vähem."
Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid