Lapsed liikuma

Tekst Riina Reiman-Männiste
16.10.2009

Kui palju füüsilist koormust vajab laps päevas? Kas piisab vaid mõnest kehalise kasvatuse tunnist nädalas ja kooli-kodutee läbimisest jalgsi, et olla tugev ning terve? Kuidas panna laisavõitu laps liikuma?

Ida-Tallinna Sünnitusosakonna lastearst Reet Raukas teab suurepäraselt, kui kehvas füüsilises vormis võivad olla juba kooliminejad ja nooremadki: “Kui ma teen 7aastastele enne kooli algust põhjalikku tervisekontrolli, siis mõne lapse selg on nõnda nõrk, et lihaseid pole ollagi. Ilmnevad juba kõiksugu rühivead ja muudki terviseprobleemid.”

Kärust välja ja kõndima
“Liikumise õpetamine hakkab peale hetkest, kui imik sünnib – natuke silitamist, natuke käte ja jalgade tööd. Kuuvanuse titega tuleb iga päev tasakesi võimelda. See ei ole kuigi suur sport, kuid arendab lihaseid.
Ajast, mil laps hakkab keerama ja roomama, tema liikumisvajadus tõuseb ning last ei tohiks panna mänguaeda ega võrevoodisse kinni – seal tal puudub soov ja ind liikuma minna. Imik, kes võiks hakata juba roomama, peaks saama liikumiseks avarust. Sellest hetkest, kui laps käib õues ja on nõus kõndima, võiks vähimalgi võimalusel loobuda ainult kärus sõitmisest. Võtab küll aega punktist A punkti B jõudmine, aga laps kõnnib ise. Mõistagi ei jaksa ta seda pikalt teha, mistõttu käru tuleks ikka kaasa võtta. Samuti ei saa sellest soovitusest kinni pidada, kui põnne on rohkem kui üks,” mõistab lastearst olukorda, kui iga jõmm sibab ise suunda.

Liikuma koos perega
Reet Raukas räägib, et normidele tuginedes võiks 7aastane laps iga päev kaks tundi end füüsiliselt arendada. 18aastane peaks end iga päev tunni jagu liigutama ja sellele peaks lisanduma mõni trenn nädalas. Eelkooliealisele lapsele normi otseselt ei ole. “Aga see tähendab, et iga päev toimub teatud hulk liikumist. Kolmerattalise või abiratastega jalgrattaga võiks osata sõita 2aastane. Umbes neljane võiks kaherattalisega sõitmisega toime tulla. See sõltub ka lapse pikkusest, mistõttu tuleb leida sobiva kõrgusega ratas ja siis ta saab ilusti hakkama. Muidugi nõuab see harjutamist ehk seda, et laps pannakse ratta selga, teda julgustatakse ning innustatakse.
Pimedatel sügisõhtutel, kui õue enam ei kutsu, on suurepäraseks alternatiiviks ujulad. Enamik lapsi armastab vees hullata. Eriti vahva on see koos perega,” innustab dr Raukas suuri ja väikesi üheskoos liigutama.

 

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid