Lümfiturse vastu saab abi

Robert Aps
03.07.2017

Lümfiturse muudab igapäevaelu vaevalisemaks. Leevendust võib pakkuda meditsiiniline lümfimassaaž ja -teraapia, kinnitab taastusarst Annika Albert-Aksjonov.

 

Tihti saavad inimesed lümfisüsteemist teadlikumaks, kui endal või lähedastel tekib sellega probleem. Ometi etendab see inimorganismis tähtsat rolli: immuunsüsteemi osana talitlev lümfisüsteem aitab põletikega toime tulla. Samuti eemaldab lümfisüsteem kudedest ja elunditest liigse koevedeliku, bakterid, valgud ja jääkained.

 

Lümfisõlmed puhastavad lümfi

Lümfisooned algavad lümfikapillaaridena, mis katavad nahaaluskoes vaevu nähtavate soonekestena meie keha. Tihedas võrgustikus muutub koevedelik lümfiks ehk koemahlaks, mis liigub ühes suunas järjest suuremates ja sügavamates lümfisoontes. Lõpuks suubub lümf venoossesse vereringesüsteemi rangluu taga mõlemal pool kaela.

"Lümfi liikumist mõjutavad lümfisoonte kokkutõmbed, lihasetöö, arterites toimuv rütmiline pulseerimine ja hingamisega seotud rõhumuutused rindkereõõnes," kirjeldab Annika Albert-Aksjonov. "Peale selle avaldab mõju väline rõhk, mida saab tekitada lümfimassaaži ja surveraviga."

Lümfisoontes liikudes läbib lümf kindlates punktides lümfisõlmi. Peamised sõlmekogumikud asuvad kaelal, kaenla all, kubeme piirkonnas, soolte ümbruses ja mujal. Lümfisõlmedes toimub lümfi filtreerimine ja puhastamine, kusjuures osa lümfivedelikust imendub vereringesse tagasi. Peale selle tuvastatakse ja eemaldatakse jääkained ning kahjulikud rakud. Pärast lümfisõlmede läbimist imendub lümf tagasi venoossesse vereringesse ja sealt edasi südamesse. Lõpuks väljutatakse vedelik kehast neerude kaudu uriinina.

Loe edasi ajakirjast...

 

Sarnased artiklid