Noore sportlase tervis vajab kontrolli

Tekst Merilin Piirsalu
13.12.2010

Tore, kui laps tegeleb spordiga ja teeb seda regulaarselt ning huviga. Sport on tervisele kasulik, kuid ei tee paha veenduda, et noore spordipoisi või -tüdruku tervis on tõepoolest korras.

Sportivad lapsed ja noored saavad oma tervist tasuta kontrollida tänu ennetusprojektile "Noorsportlaste tervisekontroll spordiga seotud terviserikete ennetamiseks". Projekti raames tehakse tervisekontrolli alates 1. aprillist 2009. Uuringuid rahastab Haigekassa ning neid tehakse Tallinnas, Tartus, Pärnus, Jõhvis ja Narvas. Aastas läbib sellise tervisekontrolli 9500-10 000 noorsportlast.

Tervisekontroll on mõeldud 7-19aastastele lastele ja noortele, kes tegelevad spordiga regulaarselt - lisaks kehalise kasvatuse tundidele vähemalt 5 tundi nädalas. Kõige rohkem on terviseuuringutel käinute seas korvpalli, jalgpalli, suusatamise ja kergejõustikuga tegelejaid. Ülejäänud spordialad on esindatud vähemal määral ja enam-vähem võrdselt.

Uuring sisaldab erinevaid protseduure
Spordimeditsiiniline terviseuuring annab ülevaate noorte sportlaste tervislikust seisundist. Selle eesmärk on spordiga tegelemise võimalike vastunäidustuste ning piirangute väljaselgitamine ja terviserikete avastamine.

Uuringute käigus tehakse kõikidele noortele sportlastele põhjalik arstlik läbivaatus, EKG ja spirograafia ehk kopsude funktsionaalne kontroll. Vastavalt treeningukoormusele, spordialale või uuringu käigus ilmnenud terviseprobleemidele tehakse lisauuringud: EKG koormustest, ehhokardiograafia, ultraheli, röntgen, laboratoorsed analüüsid. Vastupidavusalade sportlastele tehakse vajadusel ka hapnikutarbimise kompleksuuring.

Avastatud on erinevaid terviserikkeid
Tartu Ülikooli Kliinikumi spordimeditsiini ja taastusravi kliiniku direktor Rein Kuigi sõnul on 17% terviseuuringud läbinud noorsportlasel probleeme südame-veresoonkonnas. Sagedamini on ilmnenud kõrgenenud vererõhk ja südame rütmihäired.

Terviseuuringutel paistab silma noorte halb rüht. Samuti vajavad suuremat tähelepanu toitumisega seotud probleemid. 44% leiti erinevaid tugi-liikumissüsteemi häireid, peamiselt rühihäireid ja pöiavõlvide muutusi, mis ei ole otseselt vastunäidustuseks treeningutele, kuid nendele õigeaegselt tähelepanu pööramata võivad olla edaspidi tõsiste tervisehäirete tekitajad.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid