Toiduga talvetuju paremaks!

Mai Maser, toitumisteadlane
01.02.2018

 

 

Päevad lähevad küll kukesammu võrra aina pikemaks, ent pimedat ja külma jätkub veel mõneks ajaks. Paremat tuju ja und saame ka sobivast söögist-joogist.

 

 

Meil on talvel päevad lühikesed, on palju pimedat aega ja jahedaid, vihmaseid ning tuuliseid ilmu. Kehas toob see kaasa ainevahetuse tuntava aeglustumise, külmatunde, tujutuse ja stressi.

Hästi tähtis on teada, et kui valgust on vähe, tekib kehas napilt ka head tuju tekitavat hormooni serotoniini. Seetõttu ongi tuju halb, oleme mornid ja aeglased ning tahame enesetunde parandamiseks rohkem head kraami süüa ja maiustada.

Loodus on seadnud nii, et pimeduses tekib serotoniinist und soodustav hormoon melatoniin, kusjuures serotoniini vähesuse korral on vähe ka melatoniini. Tagajärjeks on tujutu päev ja lisaks veel unetu öö. Seega on talvel rohkem unepuudust, kuigi võiksime arvata vastupidist. Ühtlasi väheneb vananedes unehormoon melatoniini tootmine, mistõttu just eakatel on sagedamini halb uni.

Mõlema hormooni teket saame veidi ergutada oskusliku toiduvalikuga, kuna ajus närviimpulsside levikut vahendavad ained ehk neurotransmitterid on kindlad valgud (aminohapped). Seega saame ise ennast aidata.

 

Eelkõige loomseid valke

Selleks, et serotoniini tekiks, on vaja kindlat valku: aminohapet trüptofaani. Seda saame eelkõige loomsetest valkudest. Teadlased on seda palju uurinud ja teinud kindlaks, et parimad toidud õnnehormoon serotoniini saamiseks on

  •            piim ja piimatooted (kodujuust, juust, jogurt), mida peaks jooma-sööma kindlasti iga päev;
  •            maks;
  •            kana- ja vutimunad;
  •            linnuliha;
  •            kala.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid