Kuidas võtta magneesiumit?

Kodutohter
24.03.2024
Shutterstock

Kuidas magneesium imendub? Kas seda tuleb võtta kuurina?

Kuigi magneesium imendub organismis ka iseseisvalt, aitavad mõned sobivad vitamiinid ja mineraalid magneesiumil paremini imenduda. Magneesiumi omastamist soodustavad B₆- ja C-vitamiin, mineraalidest kaalium ning naatrium.

Kuid kõige tähtsam magneesiumi imendumise seisukohast on siiski kaltsium. Kui kaltsiumi ei ole organismis piisavalt, siis magneesium ei imendu. Samas ei tohiks neid toidulisandina võtta samaaegselt, vaid kaltsiumi peaks võtma hommikul ja magneesiumi õhtul.

Samuti oleneb magneesiumi imneduvus selle vormist. Parima imenduvusega magneesiumideks peetakse magneesiumsitraati, -glükonaati ja laktaati ehk glütsinaati. Seejuures on oluline teada, et osades preparaatides esineb magneesiumglütsinaat teiste nimedega: magneesiumdiglütsinaat, magneesium-bisglütsinaat ja magneesium-kelaat. Kõik eeltoodud ained tähendavad tegelikult sama ainet.

Kõige halvemini imenduv magneesiumi vorm on magneesiumoksiid, mis on küll toorainena väga odav ja ka selle elementaarse magneesiumi sisaldus on päris suur ehk kuni 58 protsenti, kuid keha suudab sellest omastada vaid kuni 4 protsenti,

Magneesiumi võiks võtta kuurina 2-3 kuud ja siis vahet pidada. Kuuride sagedus oleneb samas sellest, kas esineb asjaolusid, mis põhjustavad magneesiumipuudust. Magneesiumivarud võivad organismis kahaneda näiteks raske füüsilise töö tegijatel või sportlastel, kuna väga intensiivse füüsilise tegevuse ajal higi tootmine suureneb ja koos higiga väljuvad ka magneesiumiioonid. Peale higi viivad magneesiumi kehast välja ka liigne alkohol, gaseeritud joogid ning ravimid, nagu näiteks kortikosteroidid või diureetikumid.

Magneesiumi imendumist pärsivad ja seeläbi ka selle taset organismis mõjutavad toidud, milles on palju oksaalhapetäiteks rabarberit. Need seovad magneesiumi organismile mitteomastavateks sooladeks.

Magneesiumipuudus tekib kiiremini ka diabeetikutel ja dieedipidajatel. Imendumist pärsib ka väga rasvane ja kaltsiumirikas toit. Seetõttu võib magneesiumipuudus tekkida ka ketodieedi puhul.

Regulaarsete magneesiumikuuride vajadus on üldiselt suur, kuna organism suudab igapäevaselt ainult murdosa vajalikust magneesiumikogusest talletada ja seeläbi on magneesiumipuudus kerge tekkima.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid