Miks jalad tursuvad?

Kodutohter
30.09.2022
Shutterstock

Jalats ei taha jalga mahtuda või jätab sokk pahkluu kohale jäljed?

Jalgade turse on tavaline sümptom, mille põhjuseks võivad olla paljud erinevad tegurid – mõned on kahjutud, mõned ohtlikud.
Turset põhjustab kudedes rakkudevahelises vaheruumis kogunev vedelik. Tavaliselt kaob vedelik kudedest sama kiiresti, kui sinna koguneb. Vedeliku kogunemisest tingitud turse võib tekkida näiteks rõhutingimuste muutumisest, koekahjustusest, hormonaalsetest teguritest või üldisest haigusest.
Jalad paistetavad kergesti, sest gravitatsioon tõmbab vedeliku keha alumistesse jäsemetesse. Väike paistetus jalgades päeva lõpuks pole ilmselt midagi tõsist. Muretsema peab siis, kui turse suureneb või sellega kaasnevad muud sümptomid, nagu näiteks õhupuudus või palavik.

Jalgade turset põhjustada järgmised asjaolud:

Pikk seismine või istumine
Tundide kaupa samas asendis viibimine võib veenide talitlust häirida. Kui olete terve päeva seisnud, võivad teie jalad õhtul olla paistes. Pikaajalisel paigal istumisel on sama mõju.
Jalgade horisontaalses või kõrgemale tõstetud asendis puhkamine aitab vältida alajäsemete venoosse puudulikkuse põhjustatud turset. Abiks võivad olla ka tugisokid.

Liigne soola kasutamine

Sool tekitab janu ja seob vett. Nii võib liigne soola kasutamine põhjustada turset ja jalgade paistetust.
Probleemile aitab lahendada soola kasutamise vähendamine, mis on nagunii tervisetegu. Kõige rohkem saab soola liharoogadest, juustudest ja teraviljatoodetest.

Põletik või vigastus
Lokaalne põletik või vigastus – näiteks tendiniit või luumurd – tekitab ümbritsevas piirkonnas paistetuse. Sageli kaasneb sellise tursega ka punetus.
Vigastatud piirkonda kogunenud veri ja vedelik on osa paranemisprotsessist. Turset ja valu saab vähendada jalga puhates ja põletikuvastaseid ravimeid kasutades.


Rasedus
Rasedus suurendab vedelike kogunemist organismis, mida võib näha ka jalgade tursena. Osa paistetusest on tingitud kasvavast kõhust, mis surub vaagnapõhjale, suurendades survet jalgade veresoontele.
Mugavate jalanõude kandmine muudavad lapseootel ema olukorra lihtsamaks. Ravile tuleb pöörduda kohe, kui tursega kaasneb peavalu, iiveldus või nägemishäired, sest siis võib tegu olla preeklampsiaga.


Menstruatsioon
Paljudel naistel tekivad tursed premenstruaalse sündroomi, ehk PMS-i sündroomi korral. Kõhupuhitus võib kesta tunde kogu kehas ja ka jalgades.
Liikumine ja soola kasutamise vähendamine aitavad vähendada turseid, mis mõne päevaga taanduvad iseenesest.

Ülekaal
Ülekaalulistel tekivad tavalisest kergemini tursed, sest veresoontele avaldatakse rohkem survet. Pikaajaline paigal istumine või seismine, mis võib olla seotud ülekaaluga, süvendab jalgade turset.
Isegi paari kilo kaotus vähendab jalgade paistetust.


Ravimid
Teatud ravimid võivad põhjustada kudede turset. Hüppeliigese turse tekib näiteks seoses vererõhu raviks kasutatavate kaltsiumikanali blokaatoritega. Ravimi vahetamise osas peaksite rääkima oma arstiga, kuid ise ei tohi ravimi kasutamist katkestada.


Veenilaiendid

Alajäseme veenide nõrgenemine põhjustab veenide laienemist, mida tuttavamalt nimetatakse veenilaienditeks. Selle tulemusena võib alajäsemetel tekkida valu ja tursed, mis tavaliselt suurenevad päeva jooksul ja on kõige hullemad õhtuti. Veenilaiendite teket mõjutavad geenid, rasedus, seismine ja liigne kaal.
Turseid ja muid sümptomeid ravitakse eelkõige tugisokkidega. Abiks võivad olla ka pikaajaline seismise vältimine, jalgade kõrgel hoidmine, regulaarne treenimine ja liigse kehakaalu vähendamine.

Tromb
Üks kõige tõsisemaid võimalikke jalgade turse põhjuseid on veenivere hüübimine. Tavaliselt esineb siis turse ainult ühes jalas. Venoosse oklusiooni riskifaktoriteks on veenilaiendid, südamepuudulikkus, rasvumine, rasestumisvastased tabletid või pikk lend. Tromb nõuab kiiret ravi.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid