Miks su pea valutab?

Siiri Lelumees
08.08.2016

 

 

Paljudel meist on elus üks sage ja ebameeldiv kaaslane – peavalu. Mõnikord oleme tema olemasoluga nii harjunud, et ei pööra sellele tähelepanugi. Siiski võiks jälgida märke, mis peavalu vallandavad, ja selle põhjustele jälile jõuda.

 

 

Peavalud ja migreenid võivad alguse saada paljudest asjadest, alates tugevast lõhnaõlist ja lõpetades keha vedelikupuudusega. Peavalu ennetamiseks tuleks selle vallandajad välja selgitada, ja kui võimalik, neid vältida.

Kõige tavalisemat sorti peavalud algavad aga liigsest stressist ja ülepingest. Neid kutsutakse rahvakeeli pingepeavaludeks, arstid aga nimetavad neid pingetüüpi peavaludeks. Neuroloog Toomas Toomsoo sõnul on pingetüüpi peavalu seotud suuresti lihasepingega: "Pinge all on põhiliselt koljut katvad väikesed lihased. Sel võib olla tuhandeid põhjuseid: halb voodi, halvad töö- ja peresuhted, tööstress, üldine stress, väsimus, halb iste autos, pidev arvuti taga viibimine, silmaprobleemid..."

Anname väikese ülevaate levinud peavalu vallandajatest.

 

Peavalu pingest ja stressist

Kuidas see tunda annab?

Midagi nagu pigistaks ümber pea, tunned survet peas, meelekohtades või kaelas. Peavalu ei ägene füüsilisel aktiivsusel ning sellega kaasneb haruharva valgus- ja helitundlikkus või iiveldus. Valu on kerge või mõõduka tugevusega.

Vallandajad

Stress, ärevus ja muretsemine. Põhjuseks võib olla ka kehaline stress: sundasend arvuti taga ja vähene liikumine.

Mida teha?

Aitavad tavalised apteegi käsimüügi valuvaigistid (ibuprofeen või paratsetamool). Valu vähendab ka külma asetamine valutavale kohale.

 

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid